Styl vintage – mnogość kolorów i funkcjonalność

W ostatnich latach zapanowała moda na design vintage. Ten styl wybierają osoby, które zachwycają się przedmiotami z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Bardzo wielu młodych ludzi pociąga piękna kolorystyka i komfort mebli z tamtych lat. Zajmują się oni renowacją przedmiotów z dwudziestego wieku,które potem znajdują miejsce w ich mieszkaniach.

Jednak, aby odnaleźć wartościowe stoły, krzesła, lampy czy lustra trzeba wiedzieć czego szukać. Trzeba również wiedzieć, w jaki sposób znalezione rzeczy odnowić. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z designem vintage skarbnicą wiedzy są różnego rodzaju poradniki.

„Design” Ewy Solarz

Jedną z takich pozycji jest „Design” Ewy Solarz. Znajdziemy w niej obszernie opisanąhistorię wzornictwa przedmiotów używanych w ciągu ostatniego stulecia. Jest to doskonały przewodnik opisujący najciekawsze meble, szkła, lampy oraz inne sprzęty codziennego użytku wykonane przez najbardziej cenionych projektantów.

„Wzornictwo i emocje” Donalda Normana

Kolejnym tytułem wartym uwagi jest „Wzornictwo i emocje. Dlaczego kochamy lub nienawidzimy rzeczy powszednie”Donalda Normana. Jest to rewelacyjna książkanapisana przez cenionego na świecie naukowca. Donald Normanjest wybitnym specjalistą z dziedzinywzornictwa oraz sztuki użytkowej. Przez wiele lat pracował w firmie Apple, gdzie zajmował się właśnie designem przedmiotów użytkowych.

Książka ta pozwala zrozumieć, na czym polega piękno zawarte w przedmiotach. Dzięki tej pozycji dużo łatwiej jest odróżnić przedmioty wartościowe od całej reszty. Donald Norman w swojej książce przekonuje czytelników, że piękno to również a może przede wszystkim funkcjonalność. „Wzornictwo i emocje. Dlaczego kochamy lub nienawidzimy rzeczy powszednie” jest książką skierowana do projektantów i do miłośników wzornictwa przemysłowego.

„Design 1940-1990-wzornictwo i projektowanie” Raymonda Guidota

Kolejną pozycją, która powinna być niezwykle ważna dla osób interesujących się designem z ubiegłego wieku jest „Design 1940-1990-wzornictwo i projektowanie”. Napisał ją Raymond Guidot autor wielu książek poświęconych historii przedmiotów użytkowych. W książce „Design 1940-1990-wzornictwo i projektowanie”Raymond Guidot opisuje niezwykle ważny dla wzornictwa okres od 1940 do 1990 roku. To w tym czasie powstawały meble i inne przedmioty wykonywane z nowych tworzyw i w najróżniejszych kolorach.

„Design XX wieku” Bhaskarana Lakshmi

Następnym tytułem wartym polecania osobom, których pasją są przedmioty z ubiegłego wieku jest książka „Design XX wieku”. Ta pozycja stanowi niezastąpione źródło wiedzy temat wzornictwa przemysłowego ubiegłego wieku. W tracie jej czytania łatwo zorientować się jak naprawdę mało wiemy na temat „historii sztuki użytkowej”.  Książka ta jest bogata w wiele cennych informacji, można się z niej dowiedzieć między innymi, jakie są cechy charakterystyczne poszczególnych stylów. Znajduje się w niej również bardzo wiele dobrej jakości ilustracji wraz z opisami.